HAVA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULUHAVA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULUNA GİRMEYE İSTEKLİ ERKEK ADAYLARIN DİKKATİNE !


Sevgili Gençler;

      Çağdaş havacılık teknolojisini takip edebilecek ve uygulayabilecek kapasitede yetişmiş personelin Hava Kuvvetlerine kazandırılması amacı ile değişik sınıf, branş ve ihtisaslarda eğitim veren Hava Teknik Okullar Komutanlığına bağlı Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu hakkında size kısaca bilgi vermek ve Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna nasıl başvuracağınız konusunda sizlere yardımcı olmak üzere bu kılavuz hazırlanmıştır.

      Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu; Hava Kuvvetleri Komutanlığının Astsubay ihtiyacını karşılayan, gelecekteki görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi amacı ile değişik sınıf, branş ve ihtisaslarda ön lisans düzeyinde teknik, akademik eğitim veren, yatılı bir askeri eğitim-öğretim kurumudur. Öğrenci kaynağını lise ve dengi okullardan mezun olanlar oluşturmaktadır. Bu kılavuzda belirtilen lise ve dengi okullarla, belirlenen öğrenim kollarından mezun olan öğrenciler, diğer koşulları da sağladıkları takdirde Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvurabilmektedir.

      Bedensel ve zihinsel olarak en mükemmel şekilde yetişmek, Türkiye Cumhuriyetinin semalarında; barış ve huzuru sağlamak için Hava Kuvvetlerinin çeşitli sınıf, ihtisas ve branşında görev yaparak, zoru başarmak ve geleceği yakalamak istiyorsanız, sizleri Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunda görmek istiyoruz.

      Bu kılavuzu dikkatle inceleyiniz. Eğer, Hava Astsubayı olmak istiyorsanız, başvuruda bulununuz. Ancak; unutmayınız ki hangi meslek ya da görevi seçerseniz seçin, siz ülkemizin parlak geleceği ve teminatısınız.

      Başarınız devamlı, yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.

Hava Teknik Okullar Komutanlığı


1. GENEL BİLGİLER

A. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu (MYO); Hava Kuvvetleri Komutanlığının astsubay ihtiyacını karşılayan, gelecekteki görevlerin en iyi şekilde yerine getirilmesi amacıyla İngilizce, Akademik Eğitim ve Temel Askerlik Eğitimi, ile değişik sınıf, branş ve ihtisaslarda ön lisans düzeyinde eğitim-öğretim vererek, tekniker ve hizmet elemanı yetiştiren yatılı bir askeri eğitim öğretim kurumudur. Hv.Astsb.MYO’nda tüm eğitim-öğretim faaliyetleri 21nci yüzyılın Havacılık Bilim ve Teknolojisi ile bütünleştirilerek yürütülmektedir.

B. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Hv.Tek.Ok.K.lığı bünyesinde Gaziemir/İZMİR bölgesinde konuşlandırılmıştır. Eğitim-öğretim süresi iki yıldır.

C. Hava Teknik Okullar Komutanlığınca astsubay yetiştirilmek üzere kabulleri yapılan öğrencilerin eğitim-öğretimleri yatılı ve parasızdır. Geçici kayıt kabulden mezun oluncaya kadar her türlü ihtiyaçları (Yeme, yatma, giyim, kitap, defter vs.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca öğrencilere öğrenimleri süresince öğrenim harçlığı da verilmektedir.

D. 18 yaşını doldurmuş her Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencisinin aldığı harçlıktan Emekli Sandığına kesinti yapılarak, emeklilik hizmet süresi okuldayken başlatılmaktadır

E. İki yıllık eğitimden sonra Astsubay Çavuş olarak ataması yapılacak olanların maaşları; 926 sayılı TSK Personel Kanununda belirtilen ortak maaş gösterge tablosunun 9 uncu derece 1 nci kademesidir. Maaş katsayısına ek olarak ilgili yasalar çerçevesinde Silahlı Kuvvetler tazminatı, tayin bedeli, iş riski, iş güçlüğü ve lojman tazminatları ödenmektedir.

F. Astsubay Çavuş olarak atamaları yapılan personelin ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Orduevlerinden, Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı Tesislerinden, Sağlık Hizmetlerinden ve Devlet Konutlarından yararlanma hükümlerine göre lojmanlardan faydalanabilme hakları bulunmaktadır.

G. İhtiyaç duyulması halinde, Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna kesin kayıt hakkını elde eden öğrencilerden Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Harita Genel Komutanlığına öğrenci seçilebilmektedir. Bu nedenle, Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna müracaat eden öğrenciler, ihtiyaç halinde Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı, Harita Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı adına Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim görmeyi önceden kabul etmiş sayılmaktadır.

2. BAŞVURU BİÇİMİ VE SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI:

A. Lise ve dengi okullardan belirlenecek kaynak okullar ile öğrenim kolu, alan veya bölümlerinden 2006 ve 2007 yıllarında mezun olmuş ya da 2008 yılı geçici kayıt kabullerin yapıldığı tarihe kadar mezun olacak durumda olmak (2006 yılından önce mezun olanlarla 2008 yılı geçici kayıt kabullerin yapıldığı tarihten sonra mezun olacaklar kabul edilmeyecektir.).

B. Yukarıda belirtilen başvuru koşullarını sağlayarak Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı olmak isteyenler 2008 ÖSS Kılavuzundaki Aday Bilgi Formunun .......nci “Girmek İstediğiniz Askeri Okullar” alanında “Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu” seçeneğini işaretleyecekler ve Hava Astsubay MYO’na İnternet yolu ile yada Başvuru Formu doldurarak başvurabileceklerdir. (Sadece “Hv.Astsb.MYO’na Girmek İstiyorum” seçeneğini işaretlemek yeterli olmayıp başvuru yapmak gereklidir.)

C. Hava Astsubay MYO’na başvurmak için; http://www.hsotem.edu.tr adresinden konu ile ilgili alana girip gerekli bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. İnternetten başvuru yapma imkanı olmayanlar ise Nisan-Mayıs 2008 tarihlerinde Askerlik Şube Bşk.lık/Md.lüklerinden, Lise Md.lüklerinden, Hava Birlik ve Kurumlarından temin edecekleri başvuru formlarını doldurup “Hava Teknik Okullar Komutanlığı İnsan Kaynakları Değerlendirme, Seçme ve Yerleştirme Şube Müdürlüğü 35415 Gaziemir/İZMİR” adresine posta/kargo yolu ile göndererek başvurabileceklerdir. Aynı anda hem internet hem de form ile başvuru yapanların başvurusu mükerrer sayılarak iptal edilecektir. Bu nedenle ya internet ile ya da optik form doldurularak başvurulması önem arz etmektedir.

D. ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra, başvuruda bulunmuş olan adaylar, mezun oldukları/olacakları okul öğrenim kolu, alan veya bölümleri dikkate alınarak (Sayısal-1,Eşit Ağırlık-1) aldıkları puana göre sıralanacaklar ve alınması planlanan aday sayısına bağlı olarak her öğrenim kolu, alan veya bölüm için ayrı ayrı “Öğrenci Seçim Aşamalarına Çağrı Puanı” belirlenecektir.

E. Belirlenecek ÖSS (Sayısal-1,Eşit Ağırlık-1) çağrı puanının üzerinde puan alan adayların ÖSYM’ye bildirmiş oldukları ve Başvuru Formunda belirttikleri adreslerine Hv.Astsb.MYO seçim aşamalarına katılım için çağrı mektubu ve seçim aşamalarına katılım tarihi postayla gönderilecek ayrıca internette yayınlanacaktır. Çağrılan adaylardan internet üzerinden başvuranlara ayrıca çağrı mektubu gönderilmeyecek. Optik form ile başvuru yapan adaylar için çağrı mektubunun postada gecikmesi bir hak doğurmayacaktır. Bu nedenle adaylar yukarıdaki internet adreslerinden seçim aşamalarına katılmaya hak kazanıp kazanmadıklarını, çağrılmışlarsa hangi tarihte seçim aşamalarına katılacaklarını takip etmek zorundadır.

U Y A R I

HAVA ASTSUBAY MYO BAŞVURU VE GİRİŞ KOŞULLARINI TAŞIMADIĞI HALDE KASTEN YANLIŞ VE FARKLI BİLGİ VERİP, SINAVLARA KATILANLAR, BAŞARILI OLSALAR DAHİ BU DURUMLARININ HERHANGİ BİR AŞAMADA ANLAŞILMASI HALİNDE İŞLEMLERİ İPTAL EDİLİP, HAKLARINDA YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !